FIRST LEGO® League (FLL) je mednarodni multidisciplinarni raziskovalni program, ki navdušuje otroke za STEM (kratica za science, technology, engineering, and math), raziskovanje, učenje, eksperimentiranje, skupinsko delo in podjetništvo.
S pomočjo atraktivne robotike jim na učinkovit in zabaven način približamo zanimanje za naravoslovje, tehniko, s čimer otroci skozi učenje z igro razvijajo logični in tehnični način razmišljanja. Spodbuja jih k uporabi sodobnih tehnologij v koristne, humane namene.
Pri tem je poseben poudarek na spodbujanju radovednosti, razvijanju ustvarjalnosti (razmišljanju “Out of the box”), inovativnosti in skupinskem delu.
Sodelovanje v programu FLL, ki poteka v več kot 80. državah po svetu omogoči edinstveno izkušnjo sistemskega doživljanja celostnega inovacijskega procesa.
Ekoroborki v šolskme letu 2024/25
JUHUHU, SVETOVNO JE TU! – EKIPA OSNOVNOŠOLCEV OŠ ŠENTVID RAZISKUJE, KAKO POMAGATI RAZISKOVALCEM DELFINOV
Ekipa šestih učencev 6. in 7. razreda OŠ Šentvid, ki sodelujejo v projektu First Lego League in že več let delujejo pod imenom Eko Robotki, tudi letos raziskujejo z namenom, da s svojimi idejami in pridobljenim znanjem prispevajo k izboljšanju našega sveta. To je ena temeljnih vrednot tega projekta, ki spremlja mlade pri deljenju svojih ugotovitev in inovativnih rešitev tistim, ki bi jim lahko pomagale pri njihovem delu.
Letos so se po številnih intervjujih z raziskovalci morja odločili, da z raziskovanjem pomagajo društvu Morigenos, ki se ukvarja z raziskovanjem delfinov. Njihova težava je spremljanje delfinov s pomočjo hidrofonov, ki jim po določenem času zmanjka baterije, ki jo je težko zamenjati. Problem pa predstavlja tudi prenos podatkov.
Zasnovali so bojo, ki bi s sončnimi celicami energetsko zadoščala za potrebe hidrofona in modema. Pri tem so sodelovali z različnimi strokovnjaki; z elektroinženirji in strojnim inženirjem. Njihov sistem naj bi obsegal tri boje, ki bi s pomočjo triangulacije lahko določil lokacijo delfina. Baza podatkov oglašanja posameznih delfinov bi omogočila prepoznavanje posameznih osebkov. Sistem so poimenovali IAR (information animals rescue), ker ob tem združuje tudi podatke ARSO in oceanografske boje Vide ter zmore ob zgodovini vseh podatkov napovedati tudi verjetnost pojavljanja določenih delfinov na posameznih lokacijah.
Na sistem so ponosni, saj lahko rešuje tudi izgubljenega potapljača, če bi imel ob sebi ULB (napravo, ki oddaja zvok na določeni frekvenci), in je uporaben tudi za sledenje drugih morskih živali, ki se oglašajo.
Projekt so predstavili na regijskem tekmovanju First Lego League v Ljubljani, ki ga organizira Zavod Super Glavce, kjer so dosegli 1. mesto. V soboto, 15. 3. 2025, so se udeležili Odprtega državnega prvenstva, ki je bilo hkrati veliko Finale regije Adria, v Kopru, kjer se je srečalo 30 ekip iz Slovenije, Hrvaške, Srbije in Črne gore. Dosegli izjemen uspeh – 3. mesto na državnem tekmovanju Prvak Slovenije in 2. mesto na področju temeljnih vrednot.
Uspeh je še toliko večji, ker jih 3. mesto vodi na SVETOVNO FLL TEKMOVANJE, ki bo potekalo v mesecu aprilu ali maju. Destinacije so ZDA, Grčija in JAR.
Ekipi Ekorobotkov, ki je bila po starosti članov najmlajša ekipa, in mentoricama čestitamo za izjemen uspeh, ki je rezultat neštetih ur trdega dela, vztrajnosti in predanosti ter jim želimo veliko uspeha še naprej.